log in
All Press Releases | Back

Press Releases

Dinsmore & Shohl LLP 

August, 2021 - Louisville, Kentucky

 

Best Lawyers® Recognizes 191 Dinsmore & Shohl Attorneys

 

One hundred and ninety-one Dinsmore attorneys were selected by their peers for inclusion in the 2022 edition of The Best Lawyers in America®. Dinsmore also had 23 attorneys named “Lawyer of the Year” in their practice fields and 63 attorneys named to the “Ones to Watch” list.

Dinsmore attorneys selected as Best Lawyers include:

CALIFORNIA

San Diego, CA
Christopher Celentino (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law)

INDIANA

Evansville, IN

Michele Bryant (Health Care Law; Litigation – Health Care; Medical Malpractice Law – Defendants; Personal Injury Litigation – Defendants)

Ross Rudolph (Litigation – Insurance; Mediation; Product Liability Litigation – Defendants)

Indianapolis, IN

Matthew Adolay (Litigation – Real Estate)

Mark Boos (Real Estate Law)

James Boyers (Mass Tort Litigation/Class Actions – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Kent Broach (Closely Held Companies and Family Businesses Law; Trusts and Estates)

Thomas Dinwiddie (Banking and Finance Law; Real Estate Law)

Dale Eikenberry (Environmental Law; Insurance Law; Legal Malpractice Law – Defendants; Litigation – Environmental)

Allison Gritton (Environmental Law; Litigation – Environmental)

John Hamilton (Banking and Finance Law; Real Estate Law)

Timothy Hightower (Banking and Finance Law; Real Estate Law)

Robert Inselberg (Banking and Finance Law; Real Estate Law)

Douglas King (Mass Tort Litigation/Class Actions – Defendants; Product Liability – Defendants)

Joseph Kremp (Real Estate Law)

Gregory Kult (Health Care Law)

Christopher Lee (Commercial Litigation; Personal Injury Litigation – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Michael “Misha” Rabinowitch (Eminent Domain and Condemnation Law; Land Use and Zoning Law; Litigation – Labor and Employment; Litigation – Land Use and Zoning; Litigation – Real Estate)

Ronald Salatich (Business Organizations (including LLCs and Partnerships); Closely Held Companies and Family Business Law; Trusts and Estates)

Michael Valinetz (Real Estate Law)

John Waller (Commercial Litigation; Commercial Transactions/UCC Law; Mortgage Banking Foreclosure Law)

KENTUCKY

Covington, KY

Roger Peterman (Public Finance Law)

Frankfort, KY

Carl Breeding (Environmental Law; Government Relations Practice; Litigation – Environmental)

Lloyd Cress, Jr. (Environmental Law; Government Relations Practice; Litigation – Environmental; Natural Resources Law)

Lexington, KY
Glen Bagby (Family Law; Litigation – Trusts and Estates; Trusts and Estates)

Mindy Barfield (Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants)

Christopher Cashen (Product Liability Litigation – Defendants)

James Cleveland III (Labor Law – Management; Litigation – Insurance; Litigation – Labor and Employment; Railroad Law)

Chauncey Curtz (Energy Law; Environmental Law; International Mergers and Acquisitions

Mining Law; Natural Resources Law; Timber Law)

Barbara Edelman (Appellate Practice; Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation)

Robert Fleming (Litigation – Trusts and Estates; Trusts and Estates)

Ellen Arvin Kennedy (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Litigation – Bankruptcy)

Wade Lawson (Trusts and Estates)

John Rhorer, Jr. (Energy Law; Mining Law; Natural Resources Law; Real Estate Law)

Jason Sims (Corporate Governance Law)

Terri Stallard (Corporate Law; Trusts and Estates)

Joseph Terry (Banking and Finance Law; Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law)

Martin Tucker (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Litigation – Bankruptcy)

Charles Ward (Real Estate Law)

Linsey West (Personal Injury Litigation – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants; Railroad Law)

Louisville, KY

Bradley Case (Health Care Law; Personal Injury Litigation – Defendants)

Tony Coleman (Employment Law – Management; Labor Law – Management)

Edward Depp (Utilities Law)

Jill Endicott (Litigation – Insurance; Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Robert Hallenberg (Litigation – Trusts and Estates; Tax Law; Trusts and Estates)

Kenyon Meyer (Litigation – Labor and Employment)

Kathiejane Oehler (Railroad Law)

Donna King Perry (Arbitration; Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Kathryn Quesenberry (Employment Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

David Schaefer (Personal Injury Litigation – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

John Selent (Administrative / Regulatory Law; Communications Law)

M. Trent Spurlock (Product Liability Litigation – Defendants)

Wayne Wilson (Litigation – Trusts and Estates)

Craig York (Product Liability Litigation – Defendants)

MASSACHUSETTS

Boston, MA

Eric Skelly (Product Liability Litigation – Defendants)

MICHIGAN

Detroit, MI

Thomas Anderson (Patent Law)

Joseph DeVito (Corporate Law; Real Estate Law)

Douglas McEvoy (Patent Law)
Andrey Tomkiw (Litigation – Labor and Employment)

OHIO

Cincinnati, OH

Alan Abes (Commercial Litigation; Insurance Law; Litigation – Insurance)

Gregory Adams (Immigration Law)

Mark Arnzen, Jr. (Commercial Litigation)

Gary Becker (Commercial Litigation; Personal Injury Litigation – Defendants; Transportation Law)

Christopher Benintendi (Workers' Compensation Law – Employers)

Mark Bissinger (Commercial Litigation; Construction Law; Litigation – Construction)

David Black (Litigation – Construction; Litigation – Labor and Employment)

J. David Brittingham (Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Michael Bronson (Commercial Litigation)

Calvin Buford (Corporate Law)

Bonnie Camden (Litigation – Trusts and Estates; Trusts and Estates)

Harvey Cohen (Corporate Law; Information Technology Law; International Trade and Finance Law)

Eric Combs (Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation)

J. Michael Cooney (Trusts and Estates)

Michael Dailey (Financial Services Regulation Law)

Marty Dunn (Corporate Law)

William Freedman (Employee Benefits (ERISA) Law; Health Care Law; Tax Law)

Karen Gaunt (Copyright Law; Litigation – Intellectual Property; Trademark Law)

Michael Glassman (Employment Law – Management; Labor Law – Management)

Allison Goico (Litigation – Labor and Employment)

Gregory Harrison (Commercial Litigation; Insurance Law; Litigation – Insurance)

Michael Hawkins (Arbitration; Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment; Mediation)

Mary Healy (Trusts and Estates)

Charles Hertlein, Jr. (Corporate Compliance Law; Corporate Governance Law; Corporate Law; Information Technology Law; Litigation – Mergers and Acquisitions; Litigation – Securities; Mergers and Acquisitions Law; Securities / Capital Markets Law; Securities Regulation)

M. Gabrielle Hils (Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Jeffrey Hinebaugh (Commercial Litigation; Litigation – Banking and Finance; Litigation – Bankruptcy; Litigation – Construction; Product Liability Litigation – Defendants; Transportation Law)

Nancy Lawson (Commercial Litigation; Litigation – Labor and Employment)

Kim Martin Lewis (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law)

John Luken (Commercial Litigation; Litigation – Intellectual Property; Litigation – Patent)

Deborah Lydon (Health Care Law)

James Marx (Corporate Law; Real Estate Law)

Paul Mattingly (Corporate Law; Franchise Law; Leveraged Buyouts and Private Equity Law)

Jennifer Mitchell (Health Care Law; Litigation – Health Care)

Robert Olson (Corporate Law)

Bryan Pacheco (Commercial Litigation; Litigation – Construction; Personal Injury Litigation – Defendants)

Brian Perry (Workers' Compensation Law – Employers)

Mary-Jo Pullen (Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Personal Injury Litigation – Defendants; Product Liability Litigation – Defendants)

Clifford Roe, Jr. (Corporate Governance Law; Corporate Law; International Mergers and Acquisitions; Leveraged Buyouts and Private Equity Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities / Capital Markets Law)

Charles Roesch (Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Lynda Roesch (Litigation – Intellectual Property; Trademark Law)

Jerry Sallee (Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Joseph Sallee, Jr. (Workers' Compensation Law – Employers)

Jill Scherff (Trusts and Estates)

H. Toby Schisler (Product Liability Litigation – Defendants)

Steven Schreiber (Litigation – Real Estate; Real Estate Law)

Joanne Schreiner (Mergers and Acquisitions Law; Project Finance Law; Real Estate Law; Securitization and Structured Finance Law)

Seth Schwartz (Commercial Litigation)

William Seitz III (Antitrust Law; Commercial Litigation; Litigation – Municipal)

Lee Stautberg (Litigation – Trusts and Estates; Litigation and Controversy – Tax; Tax Law; Trusts and Estates)

Noah Stern (Tax Law)

Brian Sullivan (Commercial Litigation; Insurance Law; Personal Injury Litigation – Defendants)

Timothy Tepe (Family Law)

Richard Tranter (Land Use and Zoning Law; Litigation – Land Use and Zoning; Real Estate Law)

Joan Verchot (Workers' Compensation Law – Employers)

George Vincent (Commercial Litigation; Corporate Governance Law; Corporate Law; International Mergers and Acquisitions; Leveraged Buyouts and Private Equity Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities / Capital Markets Law)

Brenda Wehmer (Public Finance Law)

Ben Wells (Employee Benefits (ERISA) Law)

Thomas Westerfield (Corporate Governance Law)

George Wilkinson (Workers' Compensation Law – Employers)

Cleveland, OH

James Dimitrijevs (Trademark Law)
Richik Sarkar (Commercial Litigation)

Leslie Wolfe (Environmental Law)

Columbus, OH
G. Randall Ayers (Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Thomas Bonasera (Litigation – Trusts and Estates; Trusts and Estates)

Brian Close (Corporate Law)

Elizabeth Collis (Administrative / Regulatory Law; Health Care Law)

D. Michael Crites (Criminal Defense: White-Collar; Litigation – Regulatory Enforcement (SEC, Telecom, Energy)

Jessica Davis (Personal Injury Litigation – Defendants)

Jan Hensel (Employment Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Thomas Hess (Administrative / Regulatory Law; Health Care Law)

Kelvin Lawrence (Tax Law)

Kelly Leahy (Health Care Law)

Brett Miller (Workers' Compensation Law – Employers)

Eric Plinke (Health Care Law)

Glendon Pratt (Public Finance Law)

Michael Renne (Trusts and Estates)

Dennis Schwallie (Public Finance Law)

Susan Sheridan (Commercial Litigation)

Michael Squillace (Workers' Compensation Law – Employers)

Marilena Walters (Medical Malpractice Law – Defendants)

Dayton, OH
James Beyer (Patent Law)

Richard Broock (Corporate Law)

Frederick Caspar (Corporate Law; Litigation – Trusts and Estates; Litigation and Controversy – Tax; Tax Law; Trusts and Estates)

Thomas Czechowski (Commercial Litigation; Litigation – Construction; Litigation – Labor and Employment)

Kimberly Gambrel (Trademark Law)

James Gottman (Copyright Law; Patent Law; Trademark Law)

Timothy Hagan (Patent Law)

Timothy Hoffman (Environmental Law; Litigation – Environmental)

Edward Kress (Corporate Law; Litigation – Real Estate; Real Estate Law)

William Leibold (Antitrust Law; Corporate Law)

Matthew Molloy (Patent Law)

Lisa Pierce (Corporate Law)

B. Joseph Schaeff (Copyright Law; Litigation – Intellectual Property; Trademark Law)

Merideth Trott (Real Estate Law)

Thomas Whelley II (Commercial Litigation; Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Health Care; Litigation – Labor and Employment; Litigation – Mergers and Acquisitions)

David Wickham (Litigation – Trusts and Estates; Trusts and Estates)

Philip Zukowsky (Tax Law)

PENNSYLVANIA

Pittsburgh, PA
Christopher Brewer (Public Finance Law)

Edmund Carney (Employment Law – Management; Energy Law; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment; Mining Law; Natural Resources Law)

Anthony Ditka (Public Finance Law)

Joel Helmrich Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Litigation – Bankruptcy)

Michael Magee (Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants)

WEST VIRGINIA
 

Charleston, WV

Allison Bungard (Employment Law – Management)

Mark Carter (Employment Law – Management; Labor Law – Management)

Anna Dailey (Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment; Mining Law; Natural Resources Law)

Edward George (Government Relations Practice; Transportation Law)

Kelby Thomas Gray (Employment Law – Management)

Monika Jaensson (Copyright Law; Litigation – Intellectual Property; Patent Law; Trademark Law)

Brian Moore (Employment Law – Management; Litigation – Labor and Employment; Mining Law)

Kevin Nelson (Employment Law – Management; Insurance Law; Litigation – Insurance; Litigation – Labor and Employment; Privacy and Data Security Law; Technology Law)

Ashley Pack (Litigation – Labor and Employment; Mining Law)

William Robinson (Employment Law – Management)

Forrest Roles (Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment; Mining Law; Natural Resources Law)

Huntington, WV
J. David Bolen (Railroad Law)

Richard Bolen (Natural Resources Law; Oil and Gas Law)

M. Edward Cunningham II (Commercial Litigation; Tax Law)

Daniel Earl (Business Organizations (including LLCs and Partnerships); Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law)

Thomas Gilpin (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Mergers and Acquisitions Law)

Janet Smith Holbrook (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Litigation – Bankruptcy)
Angela Konrad (Personal Injury Litigation – Defendants; Railroad Law)

Daniel Konrad (Banking and Finance Law; Commercial Litigation; Litigation – Banking and Finance; Mergers and Acquisitions Law)

Luke Andrew Lafferre (Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Personal Injury Litigation – Defendants; Railroad Law)

John Mahaney (Commercial Litigation; Employment Law – Management; Litigation – Construction; Mass Tort Litigation / Class Actions – Defendants; Personal Injury Litigation – Defendants; Railroad Law)

Thomas Murray (Banking and Finance Law; Corporate Law; Financial Services Regulation Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities / Capital Markets Law; Securities Regulation)

Christopher Plybon (Mining Law; Project Finance Law; Real Estate Law)

Scott Sheets (Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment)

Lewisburg, WV

Jason Long (Education Law)

Morgantown, WV
Jill Cranston Rice (Appellate Practice; Government Relations Practice)

Joshua Rogers (Closely Held Companies and Family Business Law)

F. Thomas Rubenstein (Energy Law; Mining Law; Natural Resources Law)

Wheeling, WV

Denise Pentino (Commercial Litigation)

WASHINGTON, D.C.
 

Washington D.C.

Robert Huston Beatty, Jr. (Mining Law)
 

About Best Lawyers
Since its inception in 1983, Best Lawyers has become universally regarded as the definitive guide to legal excellence.  Because Best Lawyers is based on an exhaustive peer-review survey in which more than 39,000 leading attorneys cast almost 3.1 million votes on the legal abilities of other lawyers in their practice areas, and because lawyers are not required or allowed to pay a fee to be listed, inclusion in Best Lawyers is considered a singular honor.  Corporate Counsel Magazine has called Best Lawyers “the most respected referral list of attorneys in practice.”


 

WSG's members are independent firms and are not affiliated in the joint practice of professional services. Each member exercises its own individual judgments on all client matters.

HOME | SITE MAP | GLANCE | PRIVACY POLICY | DISCLAIMER |  © World Services Group, 2021